Oprogramowanie biznesowe

Kierowanie firmą poprzez
dedykowany system zarządzania zasobami przedsiębiorstwa

Oprogramowaniem biznesowym tak naprawdę może być wszystko!
To co nam pomaga w zarządzaniu własnym przedsiębiorstwem, wpisuje się w ten termin.

Duże i średnie przedsiębiorstwa opierają swoją działalność o dedykowane systemy dla biznesu. Małe firmy już niekoniecznie, ale to nie znaczy, że pracują całkiem w ciemno. W ich przypadkach przygotowane arkusze w Excelu są swego rodzaju aplikacją biznesową.

Współczesna technologia nie pozwala na prowadzenie dużej działalności bez odpowiednich narzędzi informatycznych. W dobie, gdzie informatyka jest na naprawdę wysokim poziomie rozwoju i zaawansowania technologicznego nie da się pracować w ciemno.

Dostawcy oprogramowania biznesowego konkurują ze sobą nawzajem, przedstawiają swoje oferty, wystawiając się na różnego rodzaju kongresach, udoskonalają swoje produkty, różnicują oferty dla różnych branż.

Kompleksowe oprogramowanie biznesowe wspiera działanie przedsiębiorstwa na każdym etapie jego działalności oraz w każdej jego dziedzinie. System taki również wyróżnia się wsparciem obszarów około produkcyjnych, takich jak: logistyka, sprzedaż, obieg dokumentów, zarządzanie relacjami z klientem. I nie jest to wszystko.

Nowoczesny system informatyczny nie wymaga infrastruktury sprzętowej, oferowany jest w formie abonamentu w chmurze. A więc cała architektura znajduje się na serwerach dostawcy oprogramowania.

Co za tym idzie ? Możliwość przeglądania i kierowania procesami z urządzenia przenośnego (aplikacja mobilna), w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. System generuje automatyczne powiadomienia zaplanowane przez menedżerów firmy.

Dla większości firm produkcyjnych oprogramowaniem biznesowym będzie system ERP. System ten idealnie wpisuje się w zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa, a więc tym wszystkim co konieczne jest do zarządzania produkcją.

Dla innych firm największy nacisk jest kładziony na relacje z klientami. Tam kluczowym będzie system CRM. A więc zarządzanie relacjami z klientem i sprzedaż są podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zestaw narzędzi wspomagania sprzedaży oraz dodatkowo mobilny pakiet aplikacji będą stanowiły o sukcesie firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Tak! Współczesne programy biznesowe oferują kompleksowe wsparcie zarówno w koordynowaniu procesami produkcyjnymi, poprzez księgowość, aż po sprzedaż wyrobów. Nie zawsze muszą to być programy jednego dostawcy oprogramowania.

Tak można, przy czym nie zawsze się to opłaca. Zazwyczaj powinno się używać jednego programu do zarządzania np. produkcją (logistyka, magazyn, procesy produkcji) i integrować je np. z obiegiem dokumentów, HR, czy FK innych dostawców.

To zależy. Jeśli mamy stacjonarny program w naszej firmie konieczne jest wgranie nowej wersji wystawionej przez dostawcę systemu. Program sam się nie zaktualizuje.
Jeśli natomiast posiadamy system jako usługę, a więc w chmurze (infrastruktura po stronie dostawcy oprogramowania) to w pewnych okolicznościach możemy mieć takie zamiany automatycznie.
Powiązane artykuły

Wybór systemu ERP

Zobacz

Dostawcy oprogramowania

Zobacz

Zasoby ludzkie

Zobacz