Zasoby ludzkie

Nie ma żadnych wątpliwości,
że o sile danego przedsiębiorstwa stanowi jego personel, a więc zasoby ludzkie

Innowacyjność przedsiębiorstwa jest bardzo ważna, sprawia, iż firma jest konkurencyjna, dobrze postrzegana, posiada ugruntowaną pozycję w swojej branży. Jednak o sile, dynamice i kierunkach rozwoju każdego przedsiębiorstwa stanowią ludzie.

Żadna maszyna, czy komputer nie zastąpi człowieka. Zawsze, ale to zawsze infrastruktura będzie jedynie wsparcie. Wizja o rozwój firmy kreowana jest zazwyczaj przez CEO, wizjonera, pasjonata, który z grupą zaufanych sobie ludzi podejmuje konkretne kroki.

Okiem przedsiębiorstwa decydującego się na wybór systemu

W każdej branży, każdej firmie ludzie stanowią o sile przedsiębiorstwa. W przypadku chęci zakupu i wdrożenia systemów zarządzania produkcją MES, MRP, czy ERP nigdy nie będzie decydowała oferta internetowa, czy referencje. Przedsiębiorca wyznaczy grupę osób, która będzie odpowiedzialna za właściwy dobór oprogramowania biznesowego.

Kluczowym czynnikiem wyboru systemu będą spotkania z specjalistami reprezentującymi dostawcę oprogramowania, prezentacje systemów, kontakt z osobami firm partnerskich, które taki system już wdrożyły. I zawsze wybór padnie na tego dostawcę, którego przedstawiciele dotrą do nas z wiedzą, merytoryką o zrozumieniem działania naszego przedsiębiorstwa. Czynnik ludzki ponad każde inne instrumenty.

Okiem dostawcy systemów biznesowych

Nie inaczej jest w firmach produkujących oprogramowanie komputerowe. Kto tworzy oprogramowanie? Komputer, software? Biblioteki? No oczywiście, że nie. Człowiek za tym wszystkim stoi. I mało tego jeszcze, proces produkcji oprogramowania musi być szczegółowo zaplanowany. Nie ma tak, że programista siada przed ekranem komputera i pisze kod, pięć, siedem, nawet dziewięć godzin. Musi wiedzieć co ma zrobić, a to jest z góry zaplanowane przez odpowiednie osoby.

Oczywiście wiedza i umiejętności programistów są bardzo ważne, dlatego mamy takie oblężenie wydziałów Informatyki. Najlepsi absolwenci uczelni wyższych są kuszeni przez wielu dostawców oprogramowania, nie tylko stawką ale innymi benefitami i programami lojalnościowymi.

Wiedza i doświadczenie

Podsumowując, możemy śmiało stwierdzić, że czynnik ludzki jest podstawą nowoczesnego przedsiębiorstwa niezależnie od branży. Zarówno w przypadku firm IT, ale nie inaczej ma się w firmach branż, metalowe, budowlanej, czy usługowej a nawet rolnej. W każdym z tych branż, w każdej firmie prezes, dyrektor, menadżer, kierownik będzie stanowić o sile przedsiębiorstwa. Inwestycja we własnych pracowników, rozwój i poszerzenie ich wiedzy jest w interesie każdego właściciela firmy. Merytoryczna wiedza jest nie do kupienia, żaden program nie obroni się bez merytorycznych przedstawicieli.

Można by to podsumować, że nieco sportowym hasłem:

Twoja firma jest tak mocna jak jego najsłabsze ogniwo.
Powiązane artykuły

Elektroniczne powiadomienia

Zobacz

Dostawcy oprogramowanie

Zobacz

Aplikacja mobilna

Zobacz